PASTART Buluşmaları

PASTART İZMİR- Uluslararası Pastacılık, Tatlıcılık, Şekercilik ve Unlu Mamuller Festivali pasta ve pastacılarının yanısıra düzenlenecek konferans ve paneller dizisi ile de dikkat çekecek.

Araştırmacı Yazar Nejat Yentürk’ün koordinatörlüğünde gerçekleşecek Pastart Buluşmaları’na Türk mutfağının tarihine ışık tutan isimler konuk olacak. Yemek araştırmacıları ve yemek tarihçileri Nevin Halıcı, Pricilla Mary Işın, Ahmet Örs ve Nihal Kadıoğlu Çevik ile Nejat Yentürk Pastart kapsamında düzenlenecek konferanslarda unutulan tatlardan, değişmeden günümüze ulaşan lezzetlere pekçok tatlıyı anlatacak.
Türk tatlı kültürünün anlatılacağı konferanslar dizisi 27-28-29 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

Pastart Festivali kapsamında gerçekleşecek konferansların yanısıra sektörü yakından ilgilendiren gelişmelerin aktarılacağı mevzuat panelleri ile de PASTART İZMİR sektörün nabzının attığı etkinlik olacak.

KONUŞMACILAR


Nevin Halıcı  //  27 Eylül 2019 – 13.00 // İsmet İnönü Kültür Merkezi

1941 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. Gazi Üniversitesi’nde Ev Ekonomisi ve Beslenme okudu. Aynı konudaki doktorasını Selçuk Üniversitesi’nde tamamladı. Geleneksel Konya Yemekleri, Ege Bölgesi Yemekleri, Akdeniz Bölgesi Yemekleri, Türk Mutfağı, Nevin Halıcı’s Turkish Cookbook, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yemekleri, Sini’den Tepsiye Klasik Türk Mutfağı, Konya’da Kışlık Yiyecekler Üzerine Bir Araştırma, Karadeniz Bölgesi Yemekleri, Sufi Cousine, Açıklamalı Mutfak ve Yemek Terimleri Sözlüğü yayımlanmış eserleridir. Yurt içi ve dışında yayımlanmış sayısız makale ve tebliğleri de bulunmaktadır. Kitapları İngilizce ve Almancaya çevrilmiştir.

 


Pricilla Mary Işın  //  28 Eylül 2019 – 15.00 // İzmir Sanat Evi

1951 yılında İngiltere Nottingham’da doğdu. 1973 yılında York Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl bir Türk ile evlenerek Türkiye’ye yerleşti. 1983’ten beri Türkiye mutfak tarihini araştırıyor. Birçok bilimsel toplantıda çalışma konularıyla ilgili bildiriler sundu, ansiklopedi maddeleri yazdı. Geleneksel mutfak ancak geleneksel ürünlerle yaşayabilir düşüncesiyle 2006 yılında Esin Alice Işın Taylor ile birlikte başlattığı Türkiye Meyve Mirasını Koruma ve Veritabanı Oluşturma Projesi, Dr. Füsun Ertuğ, Prof. Dr. Neş’e Bilgin ve Elisabeth Tüzün’ün katılımıyla gerçekleştirildi. Fenni Tabahat, Osmanlı Mutfak İmparatorluğu, Osmanlı Mutfak Sözlüğü, Gülbeşeker Türk Tatlıları, Avcılıktan Gurmeliğe Yemeğin Kültürel Tarihi, Anadolu Kuş Adları kitaplarının yazarı olan Işın, Dünya Mutfağı, İnsan ve Toplum, Kültür Tarihi kategorilerinde Türkçe ve İngilizce eserler yazmıştır, eserleri farklı dillere çevrilmiştir.

 

Nejat Yentürk  //  28 Eylül 2019 – 16.00 // İzmir Sanat Evi

İzmir kent kültürü araştırmacısı olan Yentürk koleksiyoncu kimliğiyle de tanınıyor. Ayaküstü İzmir Sokak ve Fırın Lezzetleri kitabının yazarı da olan Yentürk Pastart Festivali kapsamında düzenlenen Pastart Buluşmaları’nın koordinatörlüğünü üstleniyor.

 

Nihal Kadıoğlu Çevik  //  29 Eylül 2019 – 15.00 // İzmir Sanat Evi

Folklor araştırmacısı olan Çevik, yerel, ulusal ve uluslar arası bilimsel toplantılarda çalışma konularıyla ilgili bildiriler sundu. Editörlüğünü üstlendiği, Türkçe ve İngliizce yayımlanan Hünkar Beğendi- 700 Yıllık Mutfak Kültürü ve yazarlığını üstlendiği Gürcü Mutfağı, Hamsi Kurban O Göze: Deniz, Tarih ve Mutfak Kültürü eserlerini kaleme aldı. Kültürel Araştırmalar Vakfı Mutfak Kültürü Araştırmaları Programı Koordinatörü – UNESCO Sorumlusu olarak görev yapan Çevik, çeşitli AB projelerinin yürütücülüklerini de üstlendi.

 

Ahmet Örs  //  29 Eylül 2019 – 16.00 // İzmir Sanat Evi

1942 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1967 yılında Yeni İstanbul gazetesinde başladı. Farklı gazetelerde çalıştı. Lezzetli Sohbetler kitabını yazdı. Ahmet Örs’ün kendisi de bir şikemperver’dir. Türkiye’nin mutfak kültürüne ilişkin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan Mutfak Dostları Derneği’nin başkanlığını da yürütmüştür.